Loading...
  Lost your password? Lost your Username? Make a new account!  
Xenon Magazine™ - News & Articles, VIPs, Fashion, Hardware, Software, Fun Interviews, HD Videos

Old 12-26-2009, 11:37 PM
Xenon's Avatar
Xenon Xenon is offline
The 'Special Ops' Team

Arrow Teodora Vișinescu - Fashion Designer - Exclusive Interview @ Xenon Web Magazine

We hope you had lots of fun on Christmas. We have another exclusive interview for you, this time with a young and lovely fashion designer with interesting ideas and a bright career ahead of her, named Teodora Vișinescu. She is Romanian, she is busy with her Master degree at the "Art and Design" University of Cluj Napoca (from Romania) and has recently been awarded first prize at the Student Fashion Show from late November, this year, in Iași. Her collection "Palimpsest" is regarded as top notch. This interview is presented in both Romanian and English.

Xenon Magazine: Când ai început să lucrezi în domeniul creaţiilor vestimentare şi de ce? (English: When did you start working in fashion design and why?)

Teodora: Am început să creez haine încă din copilărie, şi am ştiut întotdeauna că vreau să fiu designer. Însă numai când am ajuns la facultate mi-am dat seama cât de frumos dar în acelaşi timp complex şi greu este de fapt acest lucru. (English: I started creating clothes since I was a child and I have always known that I wanted to become a designer. Only when I got to be a student in faculty I realized how beautiful and complex the fashion design really is.)

Xenon Magazine: Ce culori te stimulează, ce culori preferate ai? (English: What colors inspire you? What are your favorite colors?)

Teodora: Deşi deocamdată am ales să îmi limitez paleta cromatică, îmi plac toate culorile. Îmi place să le combin, să alcătuiesc compoziţii cromatice armonioase sau contrastante şi să alătur texturi. (English: Although I have chosen to limit my chromatic choices for now, I like all colours. I love combining them, creating colorful or contrastive combinations and putting various textures together.)

Xenon Magazine: Atunci când faci design, te orientezi în funcţie de materialele pe care le poţi procura sau după cum îţi vine inspiraţia în acel moment (indiferent cât de fanteziste ar ieşi lucrările)? (English: When you design, are you guided by the materials you can actually get or by the spontaneous inspiration (no matter how fancy the designs would get)?)

[imgl]https://mediastore.xenonmagazine.com/wp-content/uploads/2016/08/1470503854i2124_colletion02.png.png[/imgl]
      Teodora: Încep întotdeauna cu conceptul, dezvolt ideea de la care plec, realizez schiţele iar apoi caut materialele care să exprime exact ce vreau să transmit. Este de multe ori greu să găsesc materialele de care am nevoie, şi, dacă este nevoie, merg în mai multe oraşe pentru a găsi exact ce caut. (English: I always start with the concept, I develop the initial idea, I create the sketches, and then I look for the materials (cloths) which would express exactly the idea I want to convey. It’s often hard to find the right textures, and if needed I visit many cities in order to find what I’m looking for.)

Xenon Magazine: Ce crezi că este mai important: aspectul practic al hainelor sau frumuseţea lor? Este important să fii mereu "la moda"? (English: What do you consider as the most important aspect: the practical or the esthetical aspect of the clothes? Is it important to dress according to the latest trend?)

Teodora: Moda este un fenomen care ne influenţează într-o oarecare măsura pe toţi, fie că vrem sau nu, fie că recunoaştem sau nu. Frumuseţea hainelor este foarte importantă, e primul criteriu când creez sau aleg o haină. Dar o haină nu poate fi frumoasă decât dacă e comodă, confortabilă, iar persoana care o poartă exprimă siguranţă de sine nu doar prin faptul că poartă o haină frumoasă, ci prin certitudinea că se simte bine în ea. Haina ideală trebuie să corespundă scopului pentru care e purtată. De exemplu, sacoul cu o mânecă mai scurtă nu este o fiţă, ci o adaptare pentru cei care utilizează foarte mult calculatorul, dând libertate mâinii. (English: Fashion is a phenomenon that affects us all to a certain extent, whether we admit or not, whether we want it or not. The beauty of the clothes is important, it’s the first aspect when I create or choose clothes. But clothes are not beautiful unless they are also comfortable, and the person wearing it should express self-confidence not just because the worn clothes are pretty, but because the person feels indeed good while wearing it. The ideal clothes should fit the wearing purpose, for example a short sleeve coat is not something fancy, but rather an adaptation for the people working a lot with the computers, thus giving more space for the hand to move freely.)

Xenon Magazine: Care a fost cel mai important eveniment în cariera ta din acest an? (English: What was the most important event in your career this year?)

Teodora: Acest an a fost unul foarte important pentru mine. În ordine cronologică, am absolvit Universitatea de Arta şi Design din Cluj Napoca, am prezentat colecţia „Palimpsest” în cadrul galei absolvenţilor, am intrat la master în cadrul aceleiaşi universităţi, am participat şi câştigat Festivalul Studenţesc de Modă de la Iaşi. Fiecare eveniment la care particip sau etapă parcursă este importantă. (English: This year was very important to me. Chronologically, I graduated the “Arts and Design University” from Cluj Napoca (in Romania), I have presented the “Palimpsest” collection at the graduation festivity, got into Master Degree studies at the same university, I participated and won the competition at the Student Fashion Show from Iaşi. Every event or stage I take part in is important.)

Xenon Magazine: Ai cunoscut celebrităţi din lumea modei? L-ai întâlnit pe Cătălin Botezatu? Dar pe Irina Schrotter? (English: Have you met celebrities from the world of fashion? Have you met Cătălin Botezatu? What about Irina Schrotter?)

Teodora: Nu încă. (English: Not yet.)

[imgr]https://mediastore.xenonmagazine.com/wp-content/uploads/2016/08/1470504100i2127_colletion04.png.png[/imgr]
      Xenon Magazine: Cum a fost colaborarea cu Monica Columbeanu? (English: How was working with Monica Columbeanu?)

Teodora: Monica Columbeanu vine în fiecare an la gala absolvenţilor Universităţii de Artă şi Design Cluj Napoca. Ea a debutat aici, şi vine în continuare să ajute tinerii designeri în momentele de început de carieră. E o adevărată profesionistă. Prezentarea era la sfârşitul lunii iunie, era o căldură infernală şi ea s-a îmbrăcat firesc în toate acele haine de iarnă suprapuse peste ciorapi groşi. (English: Monica Columbeanu comes every year at the graduation festivities from the “Arts and Design University” from Cluj Napoca. She started here and keeps coming back to help the young designers at the beginning of their career. She is a real professional. That fashion show was at the end of June, it was quite hot, but she has worn all those winter outfits on top of stockings.)

Xenon Magazine: Care consideri că este evoluţia industriei modei din Romania în raport cu criza economică? (English: What do you think of the fashion industry evolution in Romania while taking into account the economy crisis?)

Teodora: Contextul acesta al crizei pare a fi un moment nepotrivit pentru tinerii designeri, dar poate această criză va orienta consumatorii de modă spre alte brand-uri, mai puţin exclusiviste. Astfel se poate crea o oportunitate pentru noi. Totul e să nu fie criză de inspiraţie. Altfel, cred că este loc pentru toată lumea. (English: This context of the crisis seems to be a very misfortunate one for the young designers, but perhaps this crisis will lead the customers towards other less exclusive brands. Thus a gateway would be created for us. It’s all about not getting into an inspiration crisis. Otherwise, I think there’s room for everybody.)

[imgl]https://mediastore.xenonmagazine.com/wp-content/uploads/2016/08/1470504144i2128_experimentTeo.png.png[/imgl]
      Xenon Magazine: La ce proiecte lucrezi acum? Ce colecţie promovezi şi cât ai lucrat la ea? (English: What projects are you working on now? What collection are you promoting and how much have worked on it?)

Teodora: Momentan lucrez în paralel la mai multe proiecte: am expuse colaje textile la Salonul de Iarna al Artiştilor Plastici, pregătesc următoarea colecţie şi experimentez foarte mult pe ideea de prezenţă a absenţei în designul vestimentar, începând de la prezenţa sau absenţa omului, a culorii, sau a unor elemente constructive din produsul vestimentar. Colecţia Palimpsest, la care am lucrat aproximativ 3 luni, îşi propune să investigheze relaţiile dintre materialele uşoare şi fluide cu cele groase, felul în care acestea se suprapun şi se mişcă împreună. (English: Now I'm working on multiple projects at the same time: I got some textile sheets at the Winter Display of the Graphical Artists, I’m preparing my next collection and I’m also experimenting with the presence of absence in fashion, starting from the presence or absence of the human element, the color or some featuring elements of the fashion design product. The Palimpsest collection, which I worked on for three months, aims at investigating the relations between light, fluid materials and the thik ones, the way in which they interweave and move together.)

Xenon Magazine: Ce planuri de viitor ai şi cu ce le recomanzi cititorilor să se îmbrace în acest sezon? (English: What are your plans for the future and what do you recommend our readers to wear during this season?)

Teodora: Deocamdată plănuiesc să îmi termin studiile, să câştig experienţă şi să învăţ cât mai multe lucruri, ca apoi să îmi pot lansa propriul brand. Pentru acest sezon, de criză , recomand investirea în câteva piese de calitate, care apoi pot fi combinate şi accesorizate în cât mai multe moduri. (English: I plan to finish my studies for now, to earn experience and to study as much as possible so that I can launch my own brand. For this crisis season , I recommend buying some quality pieces which can later on be combined and accessorized in ways as many as possible.)

Xenon Magazine: Noi îți mulțumim, Teodora, îți urăm mult noroc în carieră și sărbatori fericite alături de cei dragi! (English: We thank you Teodora, we wish you good luck with your career, and spend happy holidays with the people you love.)

Digital Media eXtremE Studio™ - DigitalMedia.XenonWeb.Us
- a team of Ownators who keep the readers informed and entertained -
Reply With Quote

Reply

Tags
fashion, fashion design, romanian artist, romanian fashion, romnanian talent, teodora visinescu

Article Tools
Display Modes

Posting Rules